Juraj Adamjak

umelecký tokár

Facebook a Pinterest

 Facebook    Pinterest

Kontakt

Adresa:                Slavkovská 64

                            06001                 Kežmarok

                            Slovakia

Mobilné č.:        +421905281424

Pevná linka:      +421524685250

IČO:                     41346521

DIČ:                     1042397444

Podujatia

Ako umelecký tokár sa zúčastňujem rôznych remeselných podujatí a výstav o ktorých vás budem informovať na mojej Facebook stránke.                                 

Tokárstvo patrí k najstaršej tradičnej činnosti obyvateľov Podtatria – hovorí Juraj Adamjak. Dnes sa tomu hovorí aj umelecké sústruženie z dreva. 

Juraj prispôsobuje staré, tradičné remeslo svojmu vlastnému modernému štýlu a vystupuje pod značkou A.Dizajn. Už mnoho rokov sa zaoberá výrobou nádob sústružením alebo vyrezávaním dlátom, používa viacero techník opracovania dreva. 

Využíva veľmi kvalitné drevo z ovocných stromov ako hruška, slivka, čerešňa, jabloň alebo orech z okolia Tatier. Drevo je symbolom jari, rastu, energie a života. Väčšinou ho zachráni pred ohňom. Tento úchvatný, živý, prírodný materiál sa snaží čo najviac zachovať. 

Pre neho sú rôzne tvary dreva, korene, puklinky, hrče, farebné odtiene, kôra výzvou na dotvorenie nového originálu. Sú iba stopou dotyku ľudskej ruky, srdca. Prirodzený charakter materiálu spôsobuje, že každá nádoba má individuálny a neopakovateľný tvar. Každá je originál.

 Charakteristickou črtami jeho výrobkov je vo väčšine nezmenená farba dreva a časť pôvodnej kôry, ktoré pri sústružení nádob ponecháva, čím zdôrazňuje ich prirodzený výzor.

 Nádoby zabezpečuje ochranným náterom z prírodných olejov, napríklad ľanovým, alebo včelím voskom a šelakom, a preto lepšie vyniká pôvodná kresba dreva. Juraj Adamjak pochádza z rodiny so živými remeselníckymi tradíciami. Jeho otec sa zaoberal šitím serdakov a kožuchov.

 Po ňom zdedil lásku k remeslu, ktorú postupne rozvíjal na strednej odbornej škole v Kežmarku, kde aj žije a tvorí. Je jedným z posledných, ktorí sa tomuto remeslu vyučili ešte za starého režimu. Viac ako 25. rokov pracoval v umeleckej výrobe.

 Po jej zániku začal ako prvý na Slovensku s výrobou prírodných netradičných misiek. Výrobky sú známe a cenené doma /galérie Úľuvu, Výtvarný salón, Etudy z dreva, Drevárske múzeum, Who is Who.../, ale tiež v zahraničí v USA, Anglicku, Austrálii a v celej Európe.Tvorba bola prezentovaná v TV Markíza – r. 2010, ČTV1 r.2012, TV Markíza 2013 a v rádií REGINA, v KTV a inde na remeselných podujatiach na Slovensku.